search slide
search slide
pages bottom

Nowoczesne światło

Nowoczesne światło

Diody ledowe to jeden z najciekawszych wynalazków ostatnich kilkunastu lat. Znalazły one wiele zastosowań, przede wszystkim w życiu codziennym.

Ostatnio dużą furorę robią między innymi telewizory ledowe, które wykorzystują właśnie tę technikę. Dają one bardzo dobrą jakość obrazu, jednocześnie są bardzo energooszczędne. To największa zaleta tych diod. Poza elektroniką, telewizorami i monitorami, szczególnie ostatnio popularne jest zastosowanie diod w oświetleniu.

Cenią sobie to rozwiązanie rowerzyści, którzy dzięki niemu są wieczorem zawsze dużo bardziej widoczni, niż przy stosowaniu zwykłej żarówki z dynama. Oświetlenie takie używane jest również w domu.

Hitem stały się paski led

Jak nazwa sugeruje, są to taśmy, na których umieszczone są diody. Paski takie podłącza się do prądu, albo są zasilane bateryjnie. Pasek led może być używany na przykład w kuchni, jako dodatkowe oświetlenie blatów i regałów. Wystarczy wtedy paski led przykleić po prostu do szafki znajdującej się nad regałem. Każdy prawie w kuchni ma umeblowanie z małymi żarówkami w regałach.

Widząc ich skuteczność, od razu można się domyślić, że pasek led będzie jeszcze bardziej skutecznym sposobem na rozświetlanie powierzchni, bo da więcej jasności. Paski led mogą się również przydać w innych pomieszczeniach, szczególnie przy barku.

Upodobali go sobie również kierowcy ciężarówek, montując paski w swoich kabinach. Mogą one w takich przypadkach być zasilane z akumulatora, a poprawiają warunki jazdy dzięki oświetleniu kabiny samochodowej.