search slide
search slide
pages bottom

Stylowe elewacje

Stylowe elewacje

Kiedyś elementy ozdobne na budynkach we Wrocławiu były robione z żywicy poliestrowej, ale potem również wymyślono, że w tym celu można stosować także inne materiały.

I tak właśnie narodziła się sztukateria gipsowa, która w budownictwie jest popularna niezmiernie od czasów renesansu aż do dzisiejszych. Obecnie oczywiście potrzebny jest podnośnik koszowy, aby takie elementy montować.

Nawet w realizmie socjalistycznym, którego formy architektoniczne uważane są za dość proste i oszczędne, sztukateria przy budowaniu bloków mieszkalnych była stosowana bardzo chętnie, co można teraz podziwiać chociażby w Nowej Hucie przy placu Centralnym, albo w owych dzielnicach Wrocławia.

Tamtejsze budowle mają takie ozdoby właśnie zamontowane dzięki podnośnikowi koszowemu. Potem jednak przyszedł okres budowania prostego, a budynki stawiano z wielkiej płyty. Sztukateria gipsowa odeszła na krótko w zapomnienie, ale znowu wróciła i nawet przy dużych inwestycjach deweloperskich jest stosowana.

Taki podnośnik koszowy to podstawa

Mężczyzna chcący wynajć podnośnik koszowy

To bardzo dobrze, gdyż jest dowodem, ze osiedla już nie są zwykłymi blokowiskami, ale architekci, czy urbaniści pamiętają też o elementach ozdobnych. Tym bardziej, że podnośnik koszowy teraz jest we Wrocławiu łatwo dostępny. Sztukateria zaś jest materiałem, który się do tego bardzo dobrze nada.

Nawet nie tylko w dużych inwestycjach jest ona wykorzystywana, ale również przez prywatne rodziny, które decydują się stawiać swoje domy jednorodzinne. Sztukateria gipsowa to pierwsza rzecz, jaka im przychodzi do głowy w sprawie ozdób. Jest bardzo tania, więc nie ma problemu z realizacją takie pomysłu, poza tym doskonale się sprawdzi w swojej funkcji, a fachowiec z podnośnikiem koszym łatwo ją wykona.

To właśnie dzięki niej dom ma szansę, dzięki nawiązaniom do starej architektury, wyglądać naprawdę dobrze i stylowo.