search slide
search slide
pages bottom

Jak zadbać o ogród w zimie?

Jak zadbać o ogród w zimie?

Trudno, żebym pisał tylko i wyłącznie, jakie to Wrocław jest niezwykłym miastem. To, że są, nie podlega dla mnie żadnej dyskusji. Zapewne, jeśli macie stereotypowe pojęcie o Wrocławiu, zdziwicie się, że mieszkam nie w jakimś blokowisku, ale w domu jednorodzinnym. I mam też ogródek, który muszę przygotować do zimy. Ponieważ to nie pierwsza moja zima z ogródkiem przy domu, napiszę, jak to zrobię.

Pierwsza sprawa to narzędzia ogrodowe. Koniecznie powinny one być schowane w miejscu suchym, w którym czynniki atmosferyczne nie grają żadnej roli. Jeśli narzędzia ręczne takie, jak widły, czy grabie mają drewniane trzonki, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, czy są one przechowywane w miejscu, w którym nie ma dużej wilgoci.

W przeciwnym razie na wiosnę może okazać się, że trzeba będzie te trzonki powymieniać, a może nawet kupić nowe narzędzia ręczne: czasem zakup fabrycznych egzemplarzy może być wyście tańszym, a nawet jeśli nie, szybszym, niż bawienie się w zakup i montaż nowych trzonków, na co nie każdy będzie miał ochotę. We Wrocławiu znajdziesz miejsca, gdzie można takie zakupy zrobić.

Warto zadbać o ogród

Ponadto narzędzia te powinny być również dość dobrze wyczyszczone. Trzeba usunąć z nich resztki ziemi, i błota. Jeśli je myjemy, przed schowaniem trzeba pamiętać o ich dokładnym wysuszeniu.

Sam ogródek i jego przygotowanie do zimy, będą zależne od tego, co się w nim znajdowało. Jeśli ogródek to wyłącznie trawnik, tak naprawdę nic nie trzeba robić. Śnieg przykryje trawę a o jej kondycję będziemy się martwić na wiosnę, gdy trawnik trzeba będzie nieco bardziej pielęgnować, w czym pomoże nam aerator oraz wertykulator.